ZAKOŃCZONY
Raków Częstochowa — GKS Katowice 1:4: wynik i kursy
Mecz Raków Częstochowa — GKS Katowice zakończył się wynikiem 1:4. Zakład modeli AI — obie drużyny strzelą: tak, po kursie 1.44; typ wszedł.
- Sędzia: Damian Kos
- Ekstraklasa, kolejka 10 z 34
- +11°, pochmurno
- Miejski Stadion Piłkarski Raków, Częstochowa
opublikowano · zaktualizowano czasu polskiego


zakład modeli AI: Obie drużyny strzelą: tak
1.44zakład modeli AI · Za tym zakładem — 8 z 15, za innymi — 7
Nasze typy piłkarskie do tej pory: 56 trafień · 34 pudła · 3 zwroty · +10,13 j. Wszystkie wyniki
co oznaczają te liczby
- wszedł / nie wszedł
- Wynik zakładu po rozliczeniu kolejki: zysk lub strata przy stawce jednej jednostki po podanym kursie.
prawdopodobny wynik
2:1 9%1:2 8%2:2 7%
Prawdopodobny wynik to cztery najbardziej prawdopodobne rezultaty. To nie jest zakład: zakład wybiera konsensus modeli AI.
Jakie były kursy na mecz
W ciągu 4 dni wygrana: GKS Katowice: kurs wzrósł z 2.91 do 3.19 — zakładów na gości jest mniej.
skróty
- 1/X/2 — wygrana gospodarzy / remis / wygrana gości
- O/U — suma goli powyżej/poniżej linii
- H1/H2 — handicap gospodarzy/gości
- 1X/12/X2 — gospodarze lub remis / któraś drużyna wygra / goście lub remis
Ruch liniiGKS Katowice 2.91 → 3.19 w ciągu 4 dni · 2 odczytyZobacz
Największa zmiana: Raków Częstochowa, z 2.05 do 1.99.
Zmiany kursów
| Kiedy | Raków Częstochowa | Remis | GKS Katowice |
|---|---|---|---|
| 1.99−0.06 | 3.74+0.13 | 3.19+0.28 | |
| 2.05otwarcie | 3.61otwarcie | 2.91otwarcie |
Jak przebiegł mecz
GKS Katowice wygrało w Częstochowie 4:1, choć do przerwy był remis 1:1. Gola Shkurina z 34. minuty szybko odrobił Makuch, trafiając trzy minuty później. Po przerwie Bartosz Nowak wykorzystał rzut karny w 48. minucie na 1:2, a w 57. minucie podwyższył Kowalczyk. Wynik ustalił w doliczonym czasie Galan, znów po podaniu Nowaka, najwyżej ocenionego zawodnika meczu z notą 8.6. Stawialiśmy na to, że obie drużyny strzelą, kurs 1.44 — typ trafiony. Raków miał więcej posiadania (60% wobec 40%) i tyle samo strzałów co GKS, ale trafił w cel tylko cztery razy przy ośmiu rywala, co koresponduje z xG 1.20 wobec 2.57 dla gości. Przed meczem rynek faworyzował Raków kursem 1.99, a notowania na zwycięstwo GKS spadły z 3.19 do 2.91. Zakład na powyżej 2.5 gola wyceniano na 1.54 — przy pięciu golach w meczu także się sprawdził.
- 34'
Ilia Shkurin (Bartosz Nowak)0:1 - 37'
Patryk Makuch1:1 - 48'
Bartosz Nowak rzut karny1:2 - 57'
Mateusz·Kowalczyk1:3 - 60'
Lukas Klemenz ŻK - 61'
wszedł Adin molnar, zszedł Marko Bulat - 61'
wszedł Adam Basse, zszedł Mahir Emreli - 61'
wszedł Isak Brusberg, zszedł Jean Carlos - 68'
Karol Struski ŻK - 70'
wszedł Borja Galan, zszedł Marcel Wedrychowski - 70'
wszedł Arkadiusz Jedrych, zszedł Alan Czerwiński - 72'
wszedł Bogdan·Mircetic, zszedł Karol Struski - 76'
wszedł Lamine Diaby Fadiga, zszedł Patryk Makuch - 78'
wszedł Sebastian Milewski, zszedł Mateusz·Kowalczyk - 78'
wszedł Eman Marković, zszedł Mateusz Wdowiak - 82'
Borja Galan ŻK - 85'
Gabriel Kobylak ŻK - 87'
wszedł Adam Zreľák, zszedł Ilia Shkurin - 90'
Jerzy Napieraj ŻK - 90+1'
Borja Galan (Bartosz Nowak)1:4
| Raków Częstochowa | wskaźnik | GKS Katowice |
|---|---|---|
| 1.20 | oczekiwane gole (xG) | 2.57 |
| 18 | strzały | 18 |
| 4 | celne | 8 |
| 60% | posiadanie piłki | 40% |
| 6 | rzuty rożne | 4 |
| 8 | faule | 16 |
| 4 | obrony | 2 |
| 2 | żółte kartki | 3 |
co oznaczają te liczby
- oczekiwane gole (xG)
- Ile goli średnio dają strzały takiej jakości i z takich pozycji. Pokazuje, na ile wynik oddaje grę: 0,6 xG przy dwóch golach to skuteczność, a nie przewaga w grze.
- ocena dostawcy
- Ocena zawodnika za mecz od dostawcy statystyk — nie nasza. Liczona z akcji z piłką i bez niej; nie przeliczamy jej i podajemy tak, jak jest.
Wyjściowe składy
- 1K. Trelowski6.3
- 2J. Napieraj5.7
- 4S. Svarnas6.3
- 3A. Brorsson6.1
- 7F. Tudor6.4
- 5M. Bulat6.0
- 6O. Repka5.9
- 20Jean Carlos5.8
- 23K. Struski5.5
- 9P. Makuch7.5
- 11M. Emreli6.2
- 19N. Zätterström
- 39I. Brusbergwszedł 61'7.0
- 80L. Diaby-Fadigawszedł 76'5.9
- 71T. Karić
- 10V. Kochergin
- 15O. Kwiatkowski
- 44B. Mirčetićwszedł 72'5.7
- 88A. Molnarwszedł 61'5.6
- 36M. Perović
- 21T. Pieńko
- 25B. Racovițan
- 99Adam Bassewszedł 61'6.4
- 87G. Kobylak6.3
- 55Pau Resta6.4
- 6L. Klemenz6.1
- 30A. Czerwiński6.7
- 7M. Wdowiak6.8
- 77M. Kowalczyk7.6
- 19K. Łukasiak6.8
- 23M. Wasielewski6.2
- 27B. Nowak — najwyższa ocena dostawcy w meczu8.6
- 17I. Shkurin8.2
- 10M. Wędrychowski6.3
- 22S. Milewskiwszedł 78'6.6
- 14M. Olsen
- 68B. Wolski
- 99A. Zreľákwszedł 87'6.5
- 15E. Markovićwszedł 78'6.0
- 1M. Kikolski
- 97E. Jirka
- 4A. Jędrychwszedł 70'6.4
- 8Borja Galánwszedł 70'6.9
- 31S. Bartlewicz
Typ modeli AI i analiza
Najwięcej modeli AI — na to, że obie drużyny strzelą — zakład wszedł. Jeszcze 5 — na powyżej 2.5 gola — zakład wszedł. Pozostałe głosy (2) — na powyżej 3 gola.
Kursy w tej analizie — stan na 09.10 o 13:22 czasu polskiego
Bezpośrednie mecze tych drużyn rzadko obywają się bez trafień z obu stron. W kwietniu w pucharze padło 3:3, w lipcu w sparingu było 1:1. Wszystkie pięć domowych spotkań Rakowa Częstochowa przyniosło gole obu ekip i co najmniej trzy bramki, średnio 4,2 na mecz przy 2,6 straconych. GKS Katowice zajmuje dziewiąte miejsce z 12 punktami po ośmiu kolejkach i strzelał w trzech z pięciu wyjazdów, a miejscowi z trzema punktami w dziewięciu meczach zamykają tabelę i nie ratują się obroną. Zdaniem bukmacherów szans na gole z obu stron jest 64%.
Gdzie możemy się mylić
Niepokoi druga połowa wyjazdowego bilansu gości: w dwóch z pięciu podróży nie strzelili w ogóle, a w grudniu 2025 roku Raków Częstochowa ograł Katowice u siebie 1:0, zachowując czyste konto. Trend z ostatnich meczów przemawia jednak za golami, dlatego stawiamy na to, że obie drużyny strzelą.
Zakład pochodzi z największej grupy modeli AI, które wskazują ten sam kierunek (wygrana gospodarzy i handicap gospodarzy liczą się razem), a w tej grupie to typ wskazywany najczęściej; przy remisie grup bierzemy ten, którego kurs jest bliżej linii bukmacherskiej — jak liczymy
Statystyki i forma
Ostatnie mecze
| Data | Rywal | Boisko | Wynik | Rezultat |
|---|---|---|---|---|
| 02.10 | Polonia Bytommecz towarzyski | D | 4:1 | Z |
| 19.09 | Korona Kielce | W | 2:3 | P |
| 15.09 | Zagłębie Lubin | D | 2:3 | P |
| 11.09 | Motor Lublin | D | 2:1 | Z |
| 06.09 | Lech Poznań | W | 0:1 | P |
| Data | Rywal | Boisko | Wynik | Rezultat |
|---|---|---|---|---|
| 03.10 | Baník Ostravamecz towarzyski | D | 1:1 | R |
| 19.09 | Cracovia | D | 3:2 | Z |
| 12.09 | Zagłębie Lubin | W | 1:2 | P |
| 04.09 | Piast Gliwice | W | 0:3 | P |
| 30.08 | Górnik Zabrze | W | 3:2 | Z |
D — u siebie, W — na wyjeździe · wynik i xG z perspektywy drużyny · mecze własnej ligi bez oznaczenia rozgrywek
Średnie w sezonie
| własne / rywala | Ekstraklasa | ||
|---|---|---|---|
| gole | 1.3 / 2.5 | 2.2 / 1.6 | 1.5 |
| mecze powyżej 2.5 | 90% | 89% | |
| obie strzelały | 90% | 67% | |
| czyste konta | 0% | 11% | |
| bez gola | 10% | 22% | |
| u siebie / na wyjeździe | |||
| gole | 1.5 / 2.8 | 1.5 / 1.8 | |
| średnia suma goli | 4.3 | 3.3 | |
| mecze powyżej 2.5 | 100% | 83% | |
| obie strzelały | 100% | 67% | |
- Raków Częstochowa: mniej goli niż średnia ligi — 1,3 wobec 1,5
- GKS Katowice: więcej goli niż średnia ligi — 2,2 wobec 1,5
- „u siebie / na wyjeździe” — podział według roli w tym meczu: dla Raków Częstochowa tylko mecze domowe w sezonie, dla GKS Katowice tylko wyjazdowe
Bezpośrednie mecze
3–2–1wygrane: Raków Częstochowa · remisy · wygrane: GKS Katowice
| Mecz | Wynik | Data | Rozgrywki |
|---|---|---|---|
| Raków Częstochowa — GKS Katowice | 1:1 | 16.07.26 | mecz towarzyski |
| Raków Częstochowa — GKS Katowice | 3:3 | 09.04.26 | Puchar Polski |
| Raków Częstochowa — GKS Katowice | 1:0 | 07.12.25 | |
| GKS Katowice — Raków Częstochowa | 0:1 | 19.07.25 | |
| Raków Częstochowa — GKS Katowice | 1:2 | 08.02.25 | |
| GKS Katowice — Raków Częstochowa | 0:1 | 03.08.24 |
- obie strzeliły w 3 z 6 ostatnich meczów bezpośrednich
- powyżej 2.5 gola — w 2 z 6